Igen i år har vi formiddagsgymnastik hold for 60+. Se beskrivelserne for de enkelte hold, når sæsonen åbner for tilmelding.
OBS...Der er ikke fortrydelsesret, og der refunderes ikke penge efter tilmelding
Gymnastik for Seniorer, 60+ Herrer og kvinder
Er du 60+, og kan du lide at bevæge dig til musik sammen med andre seniorer? Så kan dette hold være noget for dig.
Du skal kunne bevæge dig sikkert indendørs uden gangredskab. Træningen vil hjælpe dig med at få vedligeholdt din bevægelighed, styrke og kondition, udfordret din balance og koordination, samt styrket dit almene velvære.
På dette hold vil vi i træningen med jævne mellemrum komme ned på gulvet og lave liggende øvelser. Der medbringes en måtte/liggeunderlag til dette. Vi træner også med bl.a. håndvægte, elastikker og tæppefliser
Træningen vil blive tilpasset deltagernes niveau. Er du i tvivl om du skal melde dig på dette eller det næste hold (87) er du velkommen til at kontakte mig.
PS. Der skal flyttes borde og stole før gymnastikken. Det er også god træning :-)